Wist u dat de jonge twijgen van de Taxus baccata baccatine bevatten? En dat baccatine een belangrijke grondstof is voor het maken van geneesmiddelen waarmee tijdens chemotherapie kanker bestreden wordt? Uw taxussnoeisel kan dus levens redden! Purmerend doet mee aan de Vergroot de Hoop-actie. Met dit initiatief wordt op diverse locaties door heel Nederland taxussnoeisel verzameld.
Goed doel
Naast de baccatine die uit het ingezamelde snoeisel wordt gehaald schenkt Vergroot de Hoop 50 euro per ingezamelde kubieke meter om te doneren aan een goed doel dat gerelateerd is aan kanker.
Help kanker bestrijden vanuit uw tuin!
Heeft u een taxus(haag) in de tuin? Verzamel dan deze zomer het snoeisel, lever het in bij een van de inzamelpunten en Vergoot de Hoop van de kankerpatiënten.
Hoe herkent u de Taxus baccata?
De Taxus baccata is een groenblijvende conifeer die veel als haag gebruikt wordt, maar ook als solitair voorkomt. De takken van de Taxus groeien horizontaal aan de stam.
De (zachte) naalden zijn plat, glimmend, tot 3 cm lang en hebben een stekelpuntje. Oudere naalden zijn donkergroen, de (voor deze actie noodzakelijke) jonge twijgen zijn lichtgroen. De vrouwelijke Taxus kan in de zomer roodrose vruchten krijgen, waarin de pit zichtbaar is.
De Taxus is giftig en dankt daaraan ook haar geneeskrachtige werking.
Welk deel van de Taxus snoeien
Het is belangrijk dat het snoeisel jong en zuiver is.
Jong
Alleen eenjarige scheuten zijn bruikbaar. Takken mogen maximum 30 centimeter lang zijn en niet dikker dan 0,5 centimeter. Dikke bruine houterige takken zonder naalden of volledig gerooide struiken zijn iet bruikbaar.
Zuiver
Snoeisel dat vervuild is met dorre bladeren, aarde, grind, gras of ander snoeisel, is niet bruikbaar en moet helaas geweigerd worden.
Waar inleveren?
Voor 1 kilo baccatine is meer dan 12 ton snoeisel nodig. Dat is een hele hoop.
Help deze hoop te vergroten en breng uw taxussnoeisel (gratis) naar het inzamelpunt in Purmerend.
Tot en met 31 augustus kunt u het snoeiafval inleveren bij de Milieustraat aan de Van IJsendijkstraat.